Prep Roundup: Feb. 20 boys' basketball, state wrestling tournament

Feb. 22, 2013 @ 12:37 AM

BOYS’ BASKETBALL
River Mill to meet Voyager for C-12 title

GRAHAM — Regular-season champion River Mill Academy took care of its home court Wednesday with a 70-52 win over No. 5 seed Roxboro Community School in the semifinals of the Carolina 12 1-A Conference Tournament.

The victory put River Mill in Friday’s C-12 1-A title game against No. 2 seed Voyager Academy at 8 p.m. at Voyager.

River Mill’s William Curasi finished with a game-high 19 points, and three more Jaguars scored in double-figures.

Mickey Drumwright and Bryce Henderson each put up 13 points for RCS (9-16).

HIGH SCHOOLS
WRESTLING
NCHSAA Individual Tournament
 4-A Mideast Regional

Fri./Sat. at Lee County H.S.
PAC-6 Qualifiers
106 — Josh Brown (Northern) 49-3; Christopher Stirgus (Hillside) 18-7; Wade Clifton (Jordan) 28-11.
113 — Chase Gentry (Person) 25-3; Antonio O’Niel (Northern) 33-15; Brok Oakley (Jordan) 23-16.
120 — Spencer Service (Jordan) 35-6; Darius Pettiford (Person) 16-8; Ryan Dickerson (Northern) 16-25; Deshaun Edmundson (Southern) 9-17.
126 — Willie Hayes (Southern) 20-2; Robert Tomasic (Jordan) 34-6; Francisco Jimenez (Person) 21-8; Jordan Clark (Northern) 14-22.
132 — Kenny Jay (Person) 25-7; Cole Jenson (East Chapel Hill) 18-12; Miles Williams (Hillside) 13-11; Patrick Tomasic (Jordan) 20-21; Jayr Lewis (Southern) 9-11.
138 — Kartaoui Allal (Jordan) 27-7; Sherrell Torain (Person) 18-11; Shemar Brandon (Southern) 16-12; Justin Harris (ECH) 10-11.
145 — Marcus Midgette (Southern) 28-7; Jeremiah Humphrey (Northern) 37-11; Abdurrauf Muhammed (Riverside) 25-10; Matthew Morgan (Jordan) 20-17.
152 — Rodney Shepard (Northern Durham) 52-1; Anthony Holder (Southern) 25-1; Jaquan Sowell (Riverside) 24-5; Evan Eaton (Hillside) 12-11; Luis Aldaz (Person) 15-14; Maliik Marcin (Jordan) 18-22.
160 — Zaq Balogun (ECH) 10-6; Nick Hurley (Riverside) 26-16; Kiwan Rogers (Hillside) 11-10; Micah Marcin (Jordan) 15-23; Johnathon Davenport (Northern) 4-2.
170 — Atavion Oliver (Northern) 39-8; Masai White (ECH) 28-11; Kaleel Gainey (Jordan) 22-11; Christian McKinnis (Riverside) 24-18; Anthony Teachey (Hillside) 4-13.)
182 — Tyrece Jones (Jordan) 40-1; Armond Berry (ECH) 25-10; James Taylor (Southern) 20-9; Demazio Samuel (Northern) 22-14; Laurence Fogg (Hillside) 16-14; Adam Henry (Riverside) 8-10.
195 — London Dixon (Southern) 24-5; Eric Rivas (Jordan) 19-12; Michael Paladin-Fernandez (ECH) 8-6; Jose Marrero (Northern) 7-4; Davonte Graves (Hillside) 10-21.
220 — Deshon Holmes (Northern) 30-6; Elonzo Willis (Southern) 21-14; Keifer Knight (Jordan) 21-17; James Hutson (Person) 8-4.


BOYS’ BASKETBALL
No. 1 River Mill 70, No. 5 RCS 52
Carolina 12 1-A Tournament

Semifinal
ROXBORO COMMUNITY — Mickey Drumwright 13, Bryce Henderson 13, DeShawn McGhee  2, Brian Henderson 1, Terrence Hawley 7, Tucker Hord 2, Christian Ingram7, Adam Redmond 7, Jarren Winstead.
RIVER MILL — Jesse Crawford 17, William Curasi 19, Cody Moore 11, Alek Buie 11, R.J. Alvarado 8,Seth Clapp 4, Bobby Jennings 4.
Roxboro Comm. 8 12 18 14—52
River Mill 14 15 20 21—70

Records—Roxboro Community School 9-16; River Mill Academy 14-11.