Jaguars, Wolves claim state 2-A track titles

May. 17, 2013 @ 09:37 PM

Orange County is the capital of NCHSAA 2-A track and field, with Carrboro winning the state girls’ title and Cedar Ridge claiming the boys’ championship Friday at N.C. A&T’s Irwin Belk Track.
The Cedar Ridge boys’ team repeated as state champions on the strength of gutsy performances by A.J. Tucker in the 1,600 meters.
And make that back-to-back-to-back state track and field championships for Carrboro. The Jaguars accumulated 77 points to run past the rest of the 2-A squads, followed by High Point Andrews with 61 points.
In the boys’ competition, the Red Wolves’ 63 points were just enough to get them past Burlington Cummings (59), with Carrboro falling in at a distant third (35).
Tucker finished the 1,600 in 4:21.23 to earn a state championship, beating Carrboro’s Dominic Collichio (4:22.31) to the finish line.
But it’s what Tucker did in the 3,200 that burned a lasting image on the track.
“A.J. is awesome,” Cedar Ridge coach Larry Faucette said. “He’s been doing that all year,” Faucette said. “We needed something, he digs deep to get it.”
Tucker made a move to get free and found an extra gear while in the first curve of the final 200 meters, finishing in 9:32.18 to win that event, as well.
“That was definitely in the plan,” Tucker said. “My plan was just to stick in the pack, around second or third, and see what I had in the last 200.”
Tucker said he won the mile a year ago but finished second in the 3,200. He said he entered this year’s state meet desiring first-place crowns in those events and got them, a couple of nice parting gifts as he heads off to run at William & Mary.
Carrboro’s Grace Morken outdid herself, winning the state championship in the 800-meter run by breaking the record she set a year ago. She entered the final lap in third place before turning on the jets for a 2:16.71 finish, better than her 2:18.26 a year ago.
She wasn’t done.
Morken later grabbed the baton with her team positioned third in the 1,600-meter relay and didn’t let up until crossing the finish line about a half-second before Swansboro’s Tylor Ring.
“I was thinking about how it was my last race of high school and got really motivated and excited to sprint,” Morken said.
Morken has won the state championship in both the 800 and 1,600 for three years in a row.
“And then to run a super anchor leg in the four-by-four, it’s a great way to finish your high school career,” Carrboro coach Melvin Griffin said.
Griffin tweaked this version of the Jags with a little in-house recruiting, convincing Diamond Tyson, who was a leading scorer for Carrboro’s basketball team, to participate.
“She had never done track before, came out her senior year (and) finished second in the shot put,” Griffin said of Tyson’s 38-11 throw at the state championships. “As any coach will tell you, they know who the athletes are in the building.
“The great thing about track is they don’t have to be great in March if we work with them in May.”
Carrboro’s Alexa Phillips was right behind Morken in the 800, pushing her teammate the way she’s been doing since seventh grade.
“Running has had the biggest impact on my high school career,” Phillips said. “It’s been the greatest experience of my entire life, and next year we’re going to continue to run together.”
Morken said that she and Phillips will be recruited walk-ons for North Carolina.

GIRLS’ TRACK & FIELD
NCHSAA 2-A Championships
At N.C. A&T, Greensboro
Team Results

1. Carrboro 77, 2. T.W. Andrews 61, 3. Cuthbertson 55.50, 4. Burlington Cummings 45, 5. South Iredell 31, 5. Swansboro 31, 7. Salisbury 28, 8. St. Paul’s 24, 9. Starmount 23, 10. Corinth Holders 22, 10. Croatan 22, 12. Draughn 18, 13. Bunn 16, 13. Durham School of the Arts 16, 13. South Granville 16, 16. West Davidson 15, 17. Ashe County 11, 17. Bandys 11, 17. North Lincoln 11, 20. North Surry 10, 21. Pisgah 9, 21. Graham 9, 21. Pasquotank County 9, 21. Carver 9, 21. East Lincoln 9, 21. Franklinton 9, 27. Northwood 8, 27. Central Davidson 8, 27. South Lenoir 8, 27. Louisburg 8, 31. North Johnston 7, 31. Tarboro 7, 33. Cedar Ridge 6.50, 34. Wilson Beddingfield 6, 34. Newton-Conover 6, 36. SouthWest Edgecombe 5, 36. North Henderson 5, 36. Jordan-Matthews 5, 39. Wilkes Central 4, 39. West Caldwell 4, 41. West Stokes 3, 41. Piedmont 3, 41. Greene Central 3, 44. Brevard 2, 44. Kinston 2, 44. Maiden 2, 44. Forbush 2, 44. Shelby 2, 49. Smoky Mountain 1.
Individual Results
(Winners and Area)

100—(w: -1.4) 1, Paisley Simmons, T.W. Andrews, 12.05. 2, Alex Council, Northwood, 12.38. 100 wheelchair—(w: -0.9) 1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J29.28. 200—1, Paisley Simmons, T.W. Andrews, 24.61, w:-1.6. 400—1, Jaleesa Smoot, Salisbury, 56.59. 800—1, Grace Morken, Carrboro, 2:16.71#. 2, Alexa Phillips, Carrboro, 2:18.41. 5, Hana Ratcliffe, Durham Arts, 2:29.71. Maysa Araba, Carrboro, DNF. 800 wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J3:45.52. 1,600—1, Grace Morken, Carrboro, 5:13.00. 2, Maysa Araba, Carrboro, 5:13.29. 3, Hana Ratcliffe, Durham Arts, 5:14.49. 5, Rachel Burch, Carrboro, 5:35.26. 3,200—1, Callie Wynn, West Davidson, 11:12.28#. 3, Helen Morken, Carrboro, 11:36.31. 10, Camilla Dohlman, Carrboro, 12:32.13. 16, Amelia Covington, Carrboro, 13:08.66. 100 hurdles—(w: 0.2) 1, Nora McKiver, T.W. Andrews, 14.37. 300 hurdles—1, Nora McKiver, T.W. Andrews, 42.70#. 400 relay—1, T.W. Andrews ‘A’ 48.27#. 800 relay—1, St. Paul’s ‘A’ 1:43.19. 1,600 relay—1, Carrboro ‘A’ 4:05.12. 3, Durham School of the Arts ‘A’ (Karena Graves, Lydia Gamble, Victoria Parrish, Hana Ratcliffe), 4:08.82.
3,200 relay—1, Carrboro ‘A’ (Maysa Araba, Camilla Dohlman, Helen Morken, Alexa Phillips), 9:42.41. 11, Cedar Ridge ‘A’ (Caris Hill, Michelle Pratt, Lydia Pepin, Jordyn Rivenbark), 10:44.51. High jump—1, Hunter Welborn, Starmount, 5-06. 7, Libby Florence, Cedar Ridge, 5-00. 10, Jaida Henderson, Durham Arts, J4-10. Pole vault—1, Liz Wood, Cuthbertson, 10-06#. 10, Dana Davis, Cedar Ridge, 7-00. Libby Florence, Cedar Ridge, NH. Long jump—1, Julia Scoles, South Iredell, 18-00.25, w:0.7. 2, Teshlyn Smith, South Granville, 17-05.75, w:0.4. 4, Kacia Vines, Cedar Ridge, 17-04, w:0.9. Triple jump—1, Tainasha Vines, Bunn, 38-06, w:2.3. 2, Teshlyn Smith, South Granville, 37-09, w:0.5. Shot Put wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J7-04. Shot put—1, Alex Cooke, North Surry, 39-10. 2, Diamond Tyson, Carrboro, 38-11. 13, Alexis Barnes, Cedar Ridge, 32-01. Discus throw—1, Samantha Layko, Croatan, 122-01. 6, Diamond Tyson, Carrboro, 106-06. 10, Tamara Hall, Durham Arts, 98-02. 13, Alexandra Jones, Carrboro, 92-05. Discus wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J18-06.

BOYS’ TRACK & FIELD
NCHSAA 2-A Championships
At N.C. A&T, Greensboro
Team Results

1. Cedar Ridge 63, 2. Burl. Cummings 59, 3. Carrboro 35, 4. North Lincoln 34, 5. Greene Central 32, 6. T.W. Andrews 28, 7. Forest Hills 26, 7. Lexington 26, 9. Wilson Beddingfield 25, 10. Swansboro 24, 11. Jordan-Matthews 22, 12. West Stokes 19, 13. Shelby 18, 13. Bunn 18, 15. Bunker Hill 16, 15. Northside 16, 17. Newton-Conover 15, 18. North Brunswick 14, 18. Central Davidson 14, 18. North Pitt 14, 21. Draughn 13, 21. Northeastern 13, 23. Cuthbertson 12.50, 24. Carver 12, 24. Bartlett Yancey 12, 24. Edenton Holmes 12, 27. Salisbury 11, 28. East Lincoln 9, 28. Kinston 9, 28. Randleman 9, 28. Franklinton 9, 32. Richlands 8, 32. Maiden 8, 34. Forbush 7, 35. Brevard 6, 36. West Stanly 5, 36. South Lenoir 5, 36. Corinth Holders 5, 39. North Johnston 4, 40. First Flight 3, 40. East Davidson 3, 42. North Henderson 2.50, 43. Smoky Mountain 2, 43. Croatan 2, 43. Farmville Central 2, 43. South Iredell 2, 47. SouthWest Edgecombe 1.
Individual Results
(Winners and Area)
100—(w: -1.2) 1, Maurice Eaddy, Jordan-Matthews, 10.66. 100 wheelchair—(w: -0.6) 1, Bryce Floyd, South Lenoir, J33.02. 200—1, James Drummond, Lexington, 21.23#, w:-1.4. 7, Cameron Cooper, Cedar Ridge, 22.64, w:-1.3. 200 wheelchair—(w: -0.8) 1, Bryce Floyd, South Lenoir, J1:07.69. 400—1, Amari Devaughn, T.W. Andrews, 48.50. 4, Cameron Cooper, Cedar Ridge, 49.78. 14, Christian Chapman, Cedar Ridge, 58.47. 800—1, Jason Barber, West Stokes, 1:58.34. 3, Ian Loebs, Cedar Ridge, 2:01.70. 4, Noah Hanley, Cedar Ridge, 2:01.99. 1,600—1, A J Tucker, Cedar Ridge, 4:21.23. 2, Dominic Collichio, Carrboro, 4:22.31. 8, Tomiwa Olufolabi, Carrboro, 4:39.59. 14, Jared Buddington, Cedar Ridge, 4:52.92. 3,200—1, A J Tucker, Cedar Ridge, 9:32.18. 4, Dominic Collichio, Carrboro, 9:49.41. 13, Jared Buddington, Cedar Ridge, 10:59.30. 110 hurdles—(w: -1.2) 1, Isaiah Moore, Cummings, 14.11. 400 relay—1, Bunn ‘A’ 42.20. 800 relay—1, Forest Hills ‘A’ 1:27.98. 1,600 relay—1, Beddingfield ‘A’ 3:23.23. 7, Cedar Ridge ‘A’ (Christopher Chapman, Chris McKoy, Cameron Cooper, Ian Loebs) 3:31.25.
3,200 relay—1, Cedar Ridge ‘A’ (Noah Hanley, Nathaniel Merrill, Ian Loebs, Jared Buddington) 8:11.21. 13, Northwood ‘A’ (Grant Whitaker, Max Kerscher, Tristan Cochran, Forrest Glosson) 8:49.98. High jump—1, Tevin Bates, Greene Central, 6-06. Pole vault—1, Ethan Smith, Cedar Ridge, 15-00. Long jump—1, Isaiah Moore, Cummings, 23-04, w:NWI. 8, Noah Lambert, Carrboro, 20-07.25, w:NWI. Triple jump—1, Rasean Bledsoe, Salisbury, 46-04, w:NWI.13, Mario Thorpe, South Granville, 38-10, w:NWI. Shot put—1, Scott Peretin, Carrboro, 53-03. 9, Corey Evans, Granville Cent., 46-03. Shot put wheelchair—1, Bryce Floyd, South Lenoir, J11-08. Discus—1, Scott Peretin, Carrboro, 152-11. 12, Alex Ives, Cedar Ridge, 116-07. 13, Michael Eubanks, Durham Arts, 115-11. Discus wheelchair—1, Bryce Floyd, South Lenoir