State 2-A Track & Field

May. 17, 2013 @ 06:46 PM

GIRLS’ TRACK & FIELD
NCHSAA 2-A Championships
At N.C. A&T, Greensboro
Team Results

1. Carrboro 77, 2. T.W. Andrews 61, 3. Cuthbertson 55.50, 4. Burlington Cummings 45, 5. South Iredell 31, 5. Swansboro 31, 7. Salisbury 28, 8. St. Paul’s 24, 9. Starmount 23, 10. Corinth Holders 22, 10. Croatan 22, 12. Draughn 18, 13. Bunn 16, 13. Durham School of the Arts 16, 13. South Granville 16, 16. West Davidson 15, 17. Ashe County 11, 17. Bandys 11, 17. North Lincoln 11, 20. North Surry 10, 21. Pisgah 9, 21. Graham 9, 21. Pasquotank County 9, 21. Carver 9, 21. East Lincoln 9, 21. Franklinton 9, 27. Northwood 8, 27. Central Davidson 8, 27. South Lenoir 8, 27. Louisburg 8, 31. North Johnston 7, 31. Tarboro 7, 33. Cedar Ridge 6.50, 34. Wilson Beddingfield 6, 34. Newton-Conover 6, 36. SouthWest Edgecombe 5, 36. North Henderson 5, 36. Jordan-Matthews 5, 39. Wilkes Central 4, 39. West Caldwell 4, 41. West Stokes 3, 41. Piedmont 3, 41. Greene Central 3, 44. Brevard 2, 44. Kinston 2, 44. Maiden 2, 44. Forbush 2, 44. Shelby 2, 49. Smoky Mountain 1.
Individual Results
(Winners and Area)

100—(w: -1.4) 1, Paisley Simmons, T.W. Andrews, 12.05. 2, Alex Council, Northwood, 12.38.
100 wheelchair—(w: -0.9) 1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J29.28.
200—1, Paisley Simmons, T.W. Andrews, 24.61, w:-1.6.
400—1, Jaleesa Smoot, Salisbury, 56.59.
800—1, Grace Morken, Carrboro, 2:16.71#. 2, Alexa Phillips, Carrboro, 2:18.41. 5, Hana Ratcliffe, Durham Arts, 2:29.71. Maysa Araba, Carrboro, DNF.
800 wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J3:45.52.
1,600—1, Grace Morken, Carrboro, 5:13.00. 2, Maysa Araba, Carrboro, 5:13.29. 3, Hana Ratcliffe, Durham Arts, 5:14.49. 5, Rachel Burch, Carrboro, 5:35.26.
3,200—1, Callie Wynn, West Davidson, 11:12.28#. 3, Helen Morken, Carrboro, 11:36.31. 10, Camilla Dohlman, Carrboro, 12:32.13. 16, Amelia Covington, Carrboro, 13:08.66.
100 hurdles—(w: 0.2) 1, Nora McKiver, T.W. Andrews, 14.37.
300 hurdles—1, Nora McKiver, T.W. Andrews, 42.70#.
400 relay—1, T.W. Andrews ‘A’ 48.27#.
800 relay—1, St. Paul’s ‘A’ 1:43.19.
1,600 relay—1, Carrboro ‘A’ 4:05.12. 3, Durham School of the Arts ‘A’ (Karena Graves, Lydia Gamble, Victoria Parrish, Hana Ratcliffe), 4:08.82.
3,200 relay—1, Carrboro ‘A’ (Maysa Araba, Camilla Dohlman, Helen Morken, Alexa Phillips), 9:42.41. 11, Cedar Ridge ‘A’ (Caris Hill, Michelle Pratt, Lydia Pepin, Jordyn Rivenbark), 10:44.51.
High jump—1, Hunter Welborn, Starmount, 5-06. 7, Libby Florence, Cedar Ridge, 5-00. 10, Jaida Henderson, Durham Arts, J4-10.
Pole vault—1, Liz Wood, Cuthbertson, 10-06#. 10, Dana Davis, Cedar Ridge, 7-00. Libby Florence, Cedar Ridge, NH.
Long jump—1, Julia Scoles, South Iredell, 18-00.25, w:0.7. 2, Teshlyn Smith, South Granville, 17-05.75, w:0.4. 4, Kacia Vines, Cedar Ridge, 17-04, w:0.9.
Triple jump—1, Tainasha Vines, Bunn, 38-06, w:2.3. 2, Teshlyn Smith, South Granville, 37-09, w:0.5.
Shot Put wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J7-04.
Shot put—1, Alex Cooke, North Surry, 39-10. 2, Diamond Tyson, Carrboro, 38-11. 13, Alexis Barnes, Cedar Ridge, 32-01.
Discus throw—1, Samantha Layko, Croatan, 122-01. 6, Diamond Tyson, Carrboro, 106-06. 10, Tamara Hall, Durham Arts, 98-02. 13, Alexandra Jones, Carrboro, 92-05.
Discus wheelchair—1, Catherine Armstrong, SW Edgecombe, J18-06.

BOYS’ TRACK & FIELD
NCHSAA 2-A Championships
At N.C. A&T, Greensboro
Team Results

1. Cedar Ridge 63, 2. Burl. Cummings 59, 3. Carrboro 35, 4. North Lincoln 34, 5. Greene Central 32, 6. T.W. Andrews 28, 7. Forest Hills 26, 7. Lexington 26, 9. Wilson Beddingfield 25, 10. Swansboro 24, 11. Jordan-Matthews 22, 12. West Stokes 19, 13. Shelby 18, 13. Bunn 18, 15. Bunker Hill 16, 15. Northside 16, 17. Newton-Conover 15, 18. North Brunswick 14, 18. Central Davidson 14, 18. North Pitt 14, 21. Draughn 13, 21. Northeastern 13, 23. Cuthbertson 12.50, 24. Carver 12, 24. Bartlett Yancey 12, 24. Edenton Holmes 12, 27. Salisbury 11, 28. East Lincoln 9, 28. Kinston 9, 28. Randleman 9, 28. Franklinton 9, 32. Richlands 8, 32. Maiden 8, 34. Forbush 7, 35. Brevard 6, 36. West Stanly 5, 36. South Lenoir 5, 36. Corinth Holders 5, 39. North Johnston 4, 40. First Flight 3, 40. East Davidson 3, 42. North Henderson 2.50, 43. Smoky Mountain 2, 43. Croatan 2, 43. Farmville Central 2, 43. South Iredell 2, 47. SouthWest Edgecombe 1.
Individual Results
(Winners and Area)

100—(w: -1.2) 1, Maurice Eaddy, Jordan-Matthews, 10.66.
100 wheelchair—(w: -0.6) 1, Bryce Floyd, South Lenoir, J33.02.
200—1, James Drummond, Lexington, 21.23#, w:-1.4. 7, Cameron Cooper, Cedar Ridge, 22.64, w:-1.3.
200 wheelchair—(w: -0.8) 1, Bryce Floyd, South Lenoir, J1:07.69.
400—1, Amari Devaughn, T.W. Andrews, 48.50. 4, Cameron Cooper, Cedar Ridge, 49.78. 14, Christian Chapman, Cedar Ridge, 58.47.
800—1, Jason Barber, West Stokes, 1:58.34. 3, Ian Loebs, Cedar Ridge, 2:01.70. 4, Noah Hanley, Cedar Ridge, 2:01.99.
1,600—1, A J Tucker, Cedar Ridge, 4:21.23. 2, Dominic Collichio, Carrboro, 4:22.31. 8, Tomiwa Olufolabi, Carrboro, 4:39.59. 14, Jared Buddington, Cedar Ridge, 4:52.92.
3,200—1, A J Tucker, Cedar Ridge, 9:32.18. 4, Dominic Collichio, Carrboro, 9:49.41. 13, Jared Buddington, Cedar Ridge, 10:59.30.
110 hurdles—(w: -1.2) 1, Isaiah Moore, Cummings, 14.11.
400 relay—1, Bunn ‘A’ 42.20.
800 relay—1, Forest Hills ‘A’ 1:27.98.
1,600 relay—1, Beddingfield ‘A’ 3:23.23. 7, Cedar Ridge ‘A’ (Christopher Chapman, Chris McKoy, Cameron Cooper, Ian Loebs), 3:31.25.
3,200 relay—1, Cedar Ridge ‘A’ (Noah Hanley, Nathaniel Merrill, Ian Loebs, Jared Buddington), 8:11.21. 13, Northwood ‘A’ (Grant Whitaker, Max Kerscher, Tristan Cochran, Forrest Glosson) 8:49.98.
High jump—1, Tevin Bates, Greene Central, 6-06.
Pole vault—1, Ethan Smith, Cedar Ridge, 15-00.
Long jump—1, Isaiah Moore, Cummings, 23-04, w:NWI. 8, Noah Lambert, Carrboro, 20-07.25, w:NWI.
Triple jump—1, Rasean Bledsoe, Salisbury, 46-04, w:NWI.13, Mario Thorpe, South Granville, 38-10, w:NWI.
Shot put—1, Scott Peretin, Carrboro, 53-03. 9, Corey Evans, Granville Cent., 46-03.
Shot put wheelchair—1, Bryce Floyd, South Lenoir, J11-08.
Discus—1, Scott Peretin, Carrboro, 152-11. 12, Alex Ives, Cedar Ridge, 116-07. 13, Michael Eubanks, Durham Arts, 115-11.
Discus wheelchair—1, Bryce Floyd, South Lenoir, J31-07.