Prep Notebook: Chapel Hill's Ron Olsen heads C-6 all-conference lists

Jun. 04, 2013 @ 05:29 PM

Retiring Chapel Hill track and field coach Ron Olsen has been named Carolina 6 3-A Conference coach of the year in both boys’ and girls’ disciplines.

Spring sports honors for the conference were announced following the completion of all conference programs’ spring seasons.

Other area players and coaches topping the honors lists include: baseball player of the year Nick Debo and coach of the year Dean Dease, both of Orange High School; softball player of the year Mackenzie Cates, pitcher of the year Kyrbee Cheek and coach of the year Denise Wilson, all of Orange; golf coach of the year Michael Bradley of Chapel Hill; and girls’ track runner of the year Hannah Blackburn of Chapel Hill and field athlete of the year Corsha Harris of Oxford Webb.

Here’s a look at the complete C-6 all-conference honors.



Carolina 6 3-A Conference

All-Conference Teams

BASEBALL


Player of the Year
Nick Debo (Orange)

Pitcher of the Year
Evan Nations (Cardinal Gibbons)

Coach of the Year
Dean Dease (Orange)

First team (by school) — Orange, Nick Debo, Andrew Toney, Jon Evans, Joe Piscitelli, Garrett Cloer, Bryse Wilson; Cardinal Gibbons, Stephen Scott, Robbie Thorburn, Tyler Pickard, Daniel Pedersen, Evan Nations, Dom Vellucci; Chapel Hill, Kevin Elefante, Andrew Miller, Zach Jansen, Jeff Williams, Luke Ciocca; Northern Vance, Barry Purnell, Trey Stainback, Zach Pegram; Oxford Webb, David Watson, Andrew Watson, Taylor Williams.

Honorable mention — Orange, Collin Pope; Chapel Hill, Blake Rasnake, Nick Hebert; Webb, Chad Frazier, Matt Hobgood; Southern Vance, Dustin Brummitt, Montavis Gray.



SOFTBALL

Player of the Year

Mackenzie Cates (Orange)

Pitcher of the Year

Kyrbee Cheek (Orange)

Coach of the Year

Denise Wilson (Orange)

First team (by school) — Orange, Mackenzie Cates, Kyrbee Cheek, Kaneisha Pettiford, Tiffany Brooks, Chenoa Daye, Brooke Copeland; Southern Vance, Kiyanna Kearney, Kaylan Hoyle, Megan Hight, Brittany West, Mikayla Sellers; Cardinal Gibbons, Joelle DeVita, Kassidy Wood, Elizabeth Pedersen, Mia Brosius; Chapel Hill, Anna Kelley, Laura Musalem, Holly Neville, Anna Castellano; Webb, Brooke Wheeler, Bre Lewis, Ellen Blevins; Northern Vance, Kara Reese.

 Honorable mention — Orange, Rachel Peel, Kayla Pendergraft, Montana Davidson; S. Vance, Bree Simmons; Gibbons, Kelsey Smith, Gabrielle Lavelle, Mary Wood; Chapel Hill, Carey Kauffman, Heather Fowler; Webb, Lauren Williams; N. Vance, Rishana Cheek, Katie McAllister, Jesse Edwards, Melleeah Robinson.



BOYS’ TENNIS

Player of the Year


Robert Kelly (Cardinal Gibbons)

Coach of the Year

Andrew Tuttle (Cardinal Gibbons)

First team (by school) — Cardinal Gibbons, Robert Kelly, Matt Galush, Noah Constantine, Pierce Beary, Greg Scurtu, Jim Mantyh; Chapel Hill, Bryan Zhang, Jared Weber, Garcian D’Cruz, Lucas Prata, Ashwin Bhargava; N. Vance, Sam Long, Ethan Byrom, Barrett Johnson, Joseph Sharpe; Orange, Jaden Vines, Jabari Hargrove.

Honorable mention — Gibbons, Shafer Beary; N. Vance, Blake Newman.



GOLF

Player of the Year


Justin Curis (Cardinal Gibbons)

Coach of the Year

Michael Bradley (Chapel Hill)

First team (by school) — Chapel Hill, Jason Cohn, David Cho, Jack Haskins, Leon Pickles, Whitaker Burns, Zack Walton; Gibbons, Justin Curis, Chuck Swoboda, Cole Curis, Mario Santiago; Webb, Taylor Cook; N. Vance, Jamie Vaughan.



GIRLS’ SOCCER

Player of the Year


Christina Gibbons (Cardinal Gibbons)

Goalkeeper of the Year

Tanuaua White (N. Vance)

Coach of the Year

Allison Urbanski (Webb)

First Team

Goalkeepers — Tanaua White (N. Vance); Madison Chandler (Orange). Honorable mention — Aylee Whiteside (Chapel Hill).

Field players (by school) — Cardinal Gibbons, Christina Gibbons, Morgan Reid, Kathleen Hickey, Leigh McGill; Chapel Hill, Alex Kimball, Laura Sullivan, Stacey Cutrell, Francis Reuland, Megan Dell; Orange, Rachel Shinnick, Megan Joyner, Natalie Hartmond, Viviane Feldman; Webb,  Ashton Allen, Abbey Smith, Sarah Graham; N. Vance, Kristin Long, Stephanie Garcia, Hannah Burgess; S. Vance, Tanya Zuniga, Sara Stanton.

Honorable mention — Gibbons, Megan Goudy; Chapel Hill, Ingrid Tangenes; Orange, Rowan Jaynes, Natala Phillips; Webb, Stephanie Moyer, Cat Pittard; N. Vance, Katlyn Reams, Gabby Matthews; S. Vance, Brianna Escobar, Leah Woodlief.



GIRLS’ TRACK & FIELD

Runner of the Year


Hannah Blackburn (Chapel Hill)

Field Event Athlete of the Year

Corsha Harris (Webb)

Coach of the Year

Ron Olsen (Chapel Hill)

First team

(By school/event)


Chapel Hill — 4x800 relay, 4x200 relay, 4x400 relay, Hannah Blackburn (100 hurdles, 300 hurdles, triple jump), Kiara Dean (100 hurdles, 300 hurdles), Tristan Van Ord (1600, 3200), Anna Passannate (400), Alex Young (800), Quaniece Fish (long jump), Anne Connoly (high jump), Paige Timothy (high jump), Ashley Amodei (pole vault).

Cardinal Gibbons — Rachel Gruebel (400), Samiiah Wilson (800), Sophie Ebihara (3200), Sofia San Miguel (pole vault). By coaches vote: Mary Grace Doggett.

Oxford Webb — 4x100 relay, Rainesha Taylor (100, 200), Corsha Harris (discus, shot put).

Orange — Indy Reid-Shaw2 (1600), Madilyn Gawerecki (discus).

Northern Vance — Jazmine Haywood (100, 200).

Southern Vance — Emerald Hayes (triple jump, long jump). By coaches vote: Deja Hicks.



BOYS’ TRACK & FIELD

Runner of the Year

Reggie Hunter (Southern Vance)

Field Event Athlete of the Year

Montel Clark (Northern Vance)

Coach of the Year

Ron Olsen (Chapel Hill)

First team

(By school/event)


Chapel Hill — 4x800 relay, 4x400 relay, Sawyer Chipley (110 hurdles, 300 hurdles), Chris Reeder (800, 1600), Tima Karginov (1600, 3200), Harrison Young (400),  Jacori Owen-Schuler (discus), Daniel Margolis (pole vault).

Northern Vance — 4x200 relay, 4x100 relay, Vincent Ragland (110 hurdles, 200, ), Jaleel Seward (400), Jeffrey Jones (300 hurdles), Montel Clark (shot put), Quavon Harris (triple jump). By coaches vote: Scott Hamrick.

Southern Vance — Reggie Hunter (100, 200), Qualik Shearin (100), Jeremiah Williams (triple jump), Xavier Gregory (discus), Jaquez Bullock (shot put), Ty Traveon Roberts (high jump).

Cardinal Gibbons — Cody Nagy (800), Nick Tyrey (3200), Jose San Miguel (pole vault).

Orange — Brandon Vanhook (long jump).

Oxford Webb — Devonte Green (long jump), Joshuan Jones (high jump).