Carrboro girls, boys 2nd in Mideast 2-A Regional track

May. 03, 2014 @ 09:06 PM

Carrboro’s girls and boys track and field teams each finished a strong second to T.W. Andrews Saturday in the NCHSAA 2-A Mideast Regional Track & Field Championship at Pinecrest High School.

Durham School of the Arts finished third in the girls’ meet and the N.C. School of Science and Mathematics finished third in the boys’ meet, both behind Carrboro.



TRACK & FIELD

Class 2-A Mideast Regional

at Southern Pines Pinecrest H.S.

BOYS

Team Results (Top 3, plus area teams)

1. T.W. Andrews 113; 2. Carrboro 102; 3. N.C. School of Science and Mathematics 82. Also, 11. Durham School of the Arts 22.5; 22. South Granville 2.

Individual top 8

(Points awarded to top 8 finishers)

1600 meters — 1 Josh Rees-Jones NCSSM 4:31.29; 2 Tomiwa Olufolabi (Carrboro) 4:39.68; 3 Chatham Ellwanger (NCSSM) 4:41.77; 4 Steven Tulevech (NCSSM) 4:43.20; 7 Enrique Guerra (Carrboro) 4:52.92; 8 Nikolas Silva (DSA) 4:53.89. 3200 meters — 1 Nicholas Walker (NCSSM) 10:06.36; 2 Nikolas Silva (DSA) 10:23.72; 3 Chatham Ellwanger (NCSSM) 10:25.89; 4 James Jushchuk (Carrboro) 10:29.66; 6 Sam Hedges (Carrboro) 10:55.26; 7 Thomas Little (DSA) 10:58.17. 800 meters — 3 Josh Rees-Jones (NCSSM) 2:09.39; 4 Cameron Bowes (NCSSM) 2:11.32; 5 Tomiwa Olufolabi (Carrboro) 2:12.82; 7 Alican Arcasoy (Carrboro) 2:15.19; 8 William Ragland (Carrboro) 2:15.83.

110 hurdles — 4 Jerrell Atwater (Carrboro) 15.35; 6 Abdel Mouliom (DSA) 15.82. 300 hurdles — 4 Abdel Mouliom (DSA) 42.45; 6 Jerrell Atwater (Carrboro) 42.83; 8 Sean LaFata (NCSSM) 44.51. High jump — 4 Noah Lambert (Carrboro) 6-0; 7 Abdel Mouliom (DSA) 5-8. Long jump — 8 Noah Lambert (Carrboro) 18-08.5. 4x100 — 6 Carrboro (Jerrell Atwater, Theodore Winans, Tabian Sales, Derritt Sharp, Noah Lambert) 45.05. 4x200 — 6 Carrboro (Noah Lambert, Marlin Johnson, Tabian Sales, Derritt Sharp, Rowe Mellott) 1:35.30; 7 NCSSM (Names N/A) 1:35.69. 4x400 — 2 Carrboro (James Jushchuk, Alican Arcasoy, Nico Krachenfels, Theodore Winans, Tomiwa Olufolabi) 3:34.42; 3 NCSSM (Names N/A) 3:36.70; 8 South Granville (Tayron Thomas, T.J. Chavis, Jalen Simpson, Lynwood Smith) 3:45.43. 4x800 — 1 NCSSM (Names N/A) 8:24.76; 3 Carrboro (Alican Arcasoy, James Juschuk, Nico Krachenfels, Tomiwa Olufabi, Enrique Garcia) 8:36.46; 7 Durham School of the Arts (Freddie Feely, Darien Faison, Joey Kreiling, Thomas Little, Nikolas Silva) 9:14.80.

100 meters — 5 Derritt Sharp (Carrboro) 11.17. 400 meters — 3 Robert Cooper (NCSSM) 51.59; 6 Theodore Winans (Carrboro)53.40; 7 Nico Krachenfels (Carrboro) 53.78; 8 Tayron Thomas (South Granville) 53.92. Discus — 2 Magnus Herweyer (Carrboro) 128-10. Shot put — 2 Magnus Herweyer (Carrboro) 46-11.50; 6 Gerald Atwater (Carrboro) 43-00.00. Pole vault — T-1 Jesse Tysinger (Carrboro) and Kevin Parham (NCSSM) 9-6; 3 Will Dozier (Carrboro) 9-0.



GIRLS

Team Results (Top 3, plus area teams)

1. T.W. Andrews 128.5; 2. Carrboro 110.5; 3. Durham School of the Arts 104. Also, 5. N.C. School of Science & Mathematics 72.

Individual top 8

(Points awarded to top 8 finishers)

1600 meters — 1 Maysa Araba (Carrboro) 5:13.07; 2 Helen Morken (Carrboro) 5:16.13; 3 Hana Ratcliffe (DSA) 5:18.56; 4 Amanda Hickey (Carrboro) 5:31.20; 5 Destiny Stevons (DSA) 5:38.04; 7 Kim Ngo (NCSSM) 6:03.42. 3200 meters — 1 Helen Morken (Carrboro) 11:43.38; 2 Amelia Covington (Carrboro) 12:54.71; 3 Alexis Knox (NCSSM) 13:00.72; 4 Cere Poovey (NCSSM) 13:01.09; 8 Riley Reid (NCSSM) 15:32.56.

800 meters — 1 Maysa Araba (Carrboro) 2:18.45; 2 Hana Ratcliffe (DSA) 2:26.11; 3 Amanda Hickey (Carrboro) 2:29.36; 4 Maddie Wyatt (NCSSM) 2:29.84; 5 Natalie Richardson (Carrboro) 2:31.44; 6 Destiny Stevons (DSA) 2:33.36; 7 Mengmeng Fang (NCSSM) 2:38.08; 8 Lori Drake (NCSSM) 2:49.38.

100 hurdles — 2 Shannon Moses (DSA) 15.96; 5 Jaida Henderson (DSA) 17.32. 300 hurdles — 2 Daria Nonnemaker (NCSSM) 49.43; 3 Ashleigh Cleveland (NCSSM) 49.48; 4 Deja Davis (DSA) 50.70; 5 Shannon Moses (DSA) 50.71. High jump — 3 Ashleigh Cleveland (NCSSM) 5-02.00; 5 Jaida Henderson (DSA) 5-00.00; 7 Mia Bennett (Carrboro) 4-06.00. Long jump — 4 Katie Knotek (Carrboro) 16-03.50. Triple jump — 6 Ashleigh Cleveland (NCSSM) 32-10.50; 7 Sydney Richardson (DSA) 31-11.50.

100 meters — 5 Katie Knotek (Carrboro) 12.88. 200 meters — 3 Simi Gbadegesin (DSA) 26.14; 8 Amy Carpenter (Carrboro) 27.59. 400 meters — 1 Lydia Gamble (DSA) 58.78; 5 Amy Carpenter (Carrboro) 1:01.48. Discus — 1 Kali Smith (NCSSM) 105-00; 3 Alexandra Jones (Carrboro) 98-03; 7 Anaia Brewster (DSA) 83-09. Shot put — 3 Kali Smith (NCSSM) 34-05.50; 7 Alexandra Jones (Carrboro) 29-08.00. Pole vault — 1 Maley Wagner (Carrboro) 8-00.00.

4x100 — 1 Durham School of the Arts (Lydia Gamble, Simi Gbadegesin, Victoria Parrish, Shannon Moses, Jaida Henderson) 51.09. 4x200 —  1 Durham School of the Arts (Simi Gbadegesin, Shannon Moses, Jaida Henderson, Victoria Parrish, Lydia Gamble) 1:46.32. 4x400 —  1 Durham School of the Arts (Karena Graves, Simi Gbadegesin, Destiny Stevons, Hana Ratcliffe, Lydia Gamble) 4:06.76; 3 Carrboro (Names N/A) 4:17.31; 4. NCSSM (Names N/A) 4:29.19. 4x800 — 1 Carrboro (Claire Scanga, Natalie Richardson, Maysa Araba, Brooke Zeman, Helen Morken) 10:10.87; 2 Durham School of the Arts (Grace Rogers, Karena Graves, Destiny Stevons, London Williams, Hana Ratcliffe) 10:21.16; 3 NCSSM (Names N/A) 10:29.23.



Class 1-A Mideast Regional

BOYS

at Rocky Point Heide Trask H.S.

Individual top 8

(Points awarded to top 8 finishers)

4x800 — 6. Research Triangle (Madison Daniel, Andy Klappenbach, Michal Swepson, Eric Young) 9:49.14. 1600 — 1. Chris O’Brien (Raleigh Charter) 4:25.13; 2. Michal Swepson (Research Triangle) 4:53.30; 3. Madison Daniel (Research Triangle) 4:53.56. 3200 — 1. Chris O’Brien (Raleigh Charter) 9:51.90; 2. Michal Swepson (Research Triangle) 10:35.80; 4. Madison Daniel (Research Triangle) 10:44.10.